Request Line: (870) 277-1080 [email protected]
Text Your Gift to KLEK1 to 44-321 LEARN MORE

Your Community Radio Station is possible thanks to this supporter!  Become an underwriter.

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

Written by Press Release

May 10, 2018

To view this email online, paste this link into your browser: t.e2ma.net/message/x3sowd/l6umiab

Governor’s Office | State Capitol | 500 Woodlane Street, Suite 250 | Little Rock, Arkansas 72201
FOR IMMEDIATE RELEASE:May 10, 2018
Governor Asa Hutchinson Announces Appointments
LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:
Judge Mike Smith, Wynne, as State District Court Judge for the Twenty-Fifth District, composed of St. Francis County. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Judge Steve Routon. 
Emily White, Malvern, as State District Court Judge for the Thirty-Third District, which includes Grant County and Hot Spring County. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Judge Sherry Burnett.
Deidre Luker, Russellville, as District Judge for the District Court of Yell County-Southern Division. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Judge Kristin Clark.
Dr. Rhys Branman, Little Rock, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Dr. Steven Cathey. 
Dr. Terry DeWitt, Arkadelphia, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2021. Reappointment. 
Natalie Trotter, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Lacye Vance. 
Matt Cashion, Little Rock, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2022. Replaces John Baxter. 
Billy Craig Carney, Rogers, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Cecil Malone.  
Bill DeClerk, Fairfield Bay, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Cory Hallmark. 
Sam Cecil, Russellville, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2021. Reappointment. 
Bruce Jackson, Lockesburg, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2021. Replaces Leo Sutterfield.
Gayther Crank, Lewisville, to the Red River Commission. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment. 
Bob Mouser, Harrison, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation Board of Directors. Appointment expires March 30, 2021. Reappointment.
Greg Ashcraft, Little Rock, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation Board of Directors. Appointment expires March 30, 2021. Reappointment. 
Michael Cotten, Benton, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2023. Reappointment. 
April Broderick, Sherwood, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2023. Replaces William Davis.
Justin Yates, Bentonville, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2023. Replaces Lonnie Cagle. 
Mayor Gary Baxter, Mulberry, to the Board of Trustees of the Arkansas Local Police and Fire Retirement System. Appointment expires January 1, 2022. Replaces Gary Carnahan.
Marcia Fuller, Fayetteville, to the Arkansas Psychology Board. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Dixie Bryson. 
Jon David Bruning, Maumelle, to the Arkansas Spinal Cord Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces John Wyrick.
David Kinkade, Little Rock, to the Amusement Ride Safety Advisory Board. Appointment expires March 1, 2022. Replaces Tiffani Butler.
Jean Campbell, Fort Smith, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2024. Replaces Clyde Noel. 
Jock Davis, Russellville, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment.
Ken Yarbrough, Jonesboro, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Bernard Sahene. 
Rick Whitten, Gentry, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Sandy Stroope.
Chris Madison, Little Rock, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board. Appointment expires September 1, 2019. Reappointment.
Brandt Snell, Little Rock, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board. Appointment expires September 1, 2019. Reappointment. 
Rob Yates, Jonesboro, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board. Appointment expires September 1, 2019. Reappointment. 
David Beck, White Hall, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 
Ralph Hudson, North Little Rock, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2019. Replaces Amy Reichenbach Mattison.
Shelli Jordan, Little Rock, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 
Ron Pitts, Hensley, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2019. Reappointment. 
Col. Mike Kirby, Little Rock, to the Minority and Women-owned Business Advisory Council. Appointment expires May 2, 2023. Replaces Mia McNeal. 
Ron Fuller, Little Rock, to the Arkansas History Commission. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Michael Whitmore. 
Dr. Hollis Tarver, Clarksville, to the Arkansas History Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Elizabeth Robbins.
Denise Carson, Morrilton, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment. 
Doug Duerr, Russellville, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment. 
Ben Gresham, Hope, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment.
Ken Kelley, Magnolia, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2021. Replaces Sidney Ward. 
Jeff Tabor, Little Rock, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment. 
Cathee Terrell, Rogers, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment. 
Sue Coon, Melbourne, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Steven Holder. 
Dr. Charles Daniels, El Dorado, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Gay Bechtelheimer. 
Mildred Franco, Pine Bluff, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment. 
Antzee Magruder, West Memphis, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment. 
Aldona Standridge, Russellville, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Jeannie Stone. 
Meltin Bell, Maumelle, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Dr. Seshadri Mohan. 
Dr. Alesia Ferguson, Little Rock, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Dr. Scott McKay. 
Todd Greer, Little Rock, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Dr. Carl Frederickson. 
Dr. Carol Reeves, Fayetteville, to the Board of the Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Dr. James Rankin. 
Dr. Jeff Standridge, Conway, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Gary Campbell.
Dr. Andrew Sustich, Jonesboro, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires January 14, 2021. Reappointment. 
Gary Carnahan, Hot Springs, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System. Appointment expires March 9, 2024. Replaces Carol Bevis.
Max Brister, Hampton, as a Justice of the Peace for the Calhoun County Quorum Court, District 4. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Odell Nash.
Hugh Holden, Cecil, as a Justice of the Peace for the Franklin County Quorum Court, District 7. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Garrett Shepherd. 
Pamela Cockrum, Clarksville, as a Justice of the Peace for the Johnson County Quorum Court, District 9. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Kenneth Medeiros.
Judge Emily White, Malvern, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-18-356 Arkansas Department of Finance & Administration v. Naturalis Health, LLC, et al. Replaces Justice Josephine Linker Hart, who has disqualified herself from the case.
Judge Sandy Huckabee, Lonoke, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-18-114 Miracle Kids Success Academy Inc. v. Marvin Henry Maurras.  Replaces Chief Justice John Dan Kemp, who has disqualified himself from the case. 
CONTACT: Press Shop ([email protected] (mailto:[email protected]) or 501.682.3642)
###
(t.e2ma.net/click/x3sowd/l6umiab/98cpu9b)
(t.e2ma.net/click/x3sowd/l6umiab/p1dpu9b)
(t.e2ma.net/click/x3sowd/l6umiab/5tepu9b)

Governor’s Office State Capitol | 500 Woodlane Street, Suite 250 | Little Rock, AR 72201 US
This email was sent to [email protected]. To ensure that you continue receiving our emails, please add us to your address book or safe list.
manage your preferences (app.e2ma.net/app2/audience/signup/15894/9419/2190806219/) opt out (t.e2ma.net/optout/x3sowd/l6umiab?r=aHR0cHM6Ly9hcHAuZTJtYS5uZXQvYXBwMi9hdWRpZW5jZS9vcHRfb3V0LzE1ODk0Lzk0MTkvMjE5MDgwNjIxOS8=) using TrueRemove(r).
Got this as a forward? Sign up (app.e2ma.net/app2/audience/signup/15894/9419.219027659/) to receive our future emails.

0 0 vote
Article Rating

Related Articles

Protests Over Killing of Duante Wright in MN Help Lead to Resignations of Brooklyn Center Police Chief and Officer

Police officer Kim Potter resigned yesterday after shooting and killing Daunte Wright, 20, at a traffic stop on Sunday, officials in Brooklyn Center, Minnesota, announced. Brooklyn Center Police Chief Tim Gannon also submitted Read more

Aaron Hicks Sits Out Yankees-Blue Jays Game in Protest of Daunte Wright Shooting

The tragic killing of 20-year-old Daunte Wright has the world onceagain mourning the death of a Black man by police in Minnesota.Yankees center fielder Aaron Hicks, who played with the Read more

EAST Student Meets with Mayor and Fire Chief to Update School Emergency Plan

Brandon Southard, a Valley View High School EAST student, met with Mayor Copenhaver and Fire Chief Miller yesterday to discuss his project of updating the school's emergency response and evacuation Read more

Red Wolves Finish Runner-Up in National Collegiate Bowling Championship

04/12/2021 NORTH KANSAS CITY, Mo. (4/10/21) – Advancing to the national championship match for the second time in program history, the Arkansas State women’s bowling team finished runner-up in the Read more

Comments

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Your Community Radio Station is possible thanks to this supporter!  Become an underwriter.

Pin It on Pinterest